Skip to content

Bon turystyczny ważny do końca września

Rodzice, którzy jeszcze nie wykorzystali bonu turystycznego, mogą to zrobić do końca września 2022 r., przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Bon można wykorzystać np. na opłacenie pobytu w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym.

Aby skorzystać z bonu, rodzice muszą najpierw wypełnić wniosek i złożyć go w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Następnie mogą wybrać miejsce, w którym chcą spędzić wolny czas ze swoimi dziećmi.

Bon jest ważny tylko przez miesiąc od daty jego wydania, co oznacza, że musi być wykorzystany w tym okresie. Bonu nie można odnowić ani wymienić na inny.

Z bonu mogą korzystać zarówno rodzice, którym w momencie wydania bonu przysługuje świadczenie wychowawcze 500 plus, jak i ci, którzy nabyli takie prawo później (patrz: Kto może korzystać z bonu?).

Jak zaznaczyła, płatności bonami turystycznymi są akceptowane przez ok. 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

“Rodzice, którzy do tej pory nie skorzystali z bonu, mogą go wykorzystać do zapłaty za usługi hotelowe i/lub imprezy oferowane przez te organizacje” – powiedziała.

Realizacja tego świadczenia odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych zus pue bon turystyczny, z której – jak poinformował ZUS – korzysta już ponad 10 mln osób.

Od 1 sierpnia 2020 r. bon może aktywować rodzic dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia. Wystarczy, że po wprowadzeniu swoich danych do systemu i ich zatwierdzeniu otrzyma maila z linkiem do strony internetowej, na której będzie musiał wpisać numer rachunku bankowego, z którego chce wypłacić pieniądze na edukację dziecka.

Funkcja ta będzie dostępna o każdej porze dnia, z wyjątkiem sytuacji, gdy godziny pracy banków są zawieszone lub gdy w Polsce ogłoszono dzień ustawowo wolny od pracy.

Oprócz tej opcji rodzice mogą również zażądać wypłaty bezpośrednio z ZUS. Oznacza to, że wystarczy, że zadzwonią i zgłoszą się na swój numer lub wyślą je pocztą lub e-mailem.

3 komentarze

 1. Sylwia
  30 czerwca 2022 @ 13:25

  Cieszę się z tego, bon turystyczny daje wiele możliwości spędzania wakacji. Jest to dobra inwestycja państwa w obywatela”

  Bony są wydawane dzieciom, młodzieży i dorosłym, którzy osiągnęli sukcesy w sporcie i kulturze. Ponadto otrzymują je dzieci, które zdobyły pierwsze miejsce w konkursach.

  Moim zdaniem jest to świetny pomysł, ponieważ daje nam szansę na odpoczynek po ciężkiej pracy w ciągu roku.

 2. Konrad
  30 czerwca 2022 @ 13:26

  Daje mi on możliwość podróżowania i poznawania nowych miejsc, co jest dobrą inwestycją państwa w swoich obywateli. To jest to czego potrzebowałem na wakacje.

 3. Jacek
  30 czerwca 2022 @ 13:27

  Powiem Wam, że bon daje jeszcze wiele dodatkowych możliwości tj. bon dokumentuje, ile pieniędzy zostało wydanych na podróż i może zawierać inne szczegóły, takie jak daty, miejsce i zakwaterowanie. Bony podróżne są wykorzystywane w wielu organizacjach w celu zapewnienia, że wszystkie wydatki związane z podróżą zostały rozliczone i zatwierdzone przez kierownictwo.

Dodaj komentarz