Skip to content

Klienci Santander Bank zaatakowani poprzez fałszywe SMS-y

Santander Bank jest liderem rynku w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii w usługach bankowych.

Firma oferuje swoim klientom szeroki zakres usług bankowych online i mobilnych, które są łatwe w obsłudze i dostępne przez telefon lub internet. Infolinia dostępna jest całą dobę. Kontakt z konsultantem odbywa się poprzez stronę kontakt santander.

Jeśli dostaniesz SMS-a informującego o przyznaniu pomocy finansowej, od razu go skasuj. Najlepiej nie otwierać żadnych linków w tych wiadomościach, a już na pewno nie odpowiadać na nie. Takie wiadomości są wysyłane przez oszustów, którzy chcą ukraść Twoje pieniądze. Nie słuchaj ich i nie ufaj im!

Pół serio, pół żartem można by powiedzieć, że tydzień bez kampanii phishingowej to tydzień stracony. A więc oto i ona: program phishingowy skierowany do posiadaczy kont w Santander Bank Polska. Nie zrozumcie jednak źle – nie ma gwarancji, że w najbliższym czasie podobny schemat nie zostanie zastosowany wobec klientów innych banków.

O tym, że przysługuje Ci jednorazowa pomoc finansowa w wysokości 1000 zł czyta się w fałszywej wiadomości SMS rzekomo skierowanej przez Santander. Pod nią znajduje się link do formularza, który zbiera wpisane przez Ciebie dane uwierzytelniające, które mają zostać wysłane do napastników. W skrócie: nic specjalnego – poza tym, że tym razem jest kilka ciekawych szczegółów, na które warto zwrócić baczną uwagę.

Jak wskazał wiarygodny CSIRT Komisji Nadzoru Finansowego, skala kampanii była znaczna, z udziałem wielu domen. Co jednak ciekawsze, wiele wskazuje na to, że atak miał miejsce w Rosji lub że jego sprawcy chcieli sprawić takie wrażenie.

Sama fraza w wiadomości pułapki jest transkrypcją w języku rosyjskim. Ponadto zdecydowana większość wykorzystywanych domen zawiera frazę vkgolos, czyli nazwę najpopularniejszego portalu społecznościowego na rynku rosyjskim, oprócz członków sugerujących głosy lub ankiety. Domeny te, które wcześniej mogły być wykorzystywane do ataków lokalnych, są teraz wymierzone w Polskę. W każdym razie, z tyłu głowy naprawdę możesz dostać bardzo mało wolnego w życiu, tylko bądź ostrożny. Poinformuj również wszystkich swoich znajomych i krewnych, zwłaszcza jeśli są klientami Santander.

3 komentarze

 1. Maciek
  5 sierpnia 2022 @ 11:51

  Wiem, że w dzisiejszych czasach trudno jest zaufać bankom, ale to nie znaczy, że należy z nich rezygnować. Ważne jest po prostu, aby wiedzieć, jak bezpiecznie przechowywać swoje pieniądze.

  Zalecam trzymanie niewielkiej ilości gotówki w domu na wypadek sytuacji awaryjnych, ale w większości przypadków uważam, że najlepiej jest trzymać pieniądze na koncie bankowym, aby mieć do nich łatwy dostęp, gdy są potrzebne.

 2. Renata
  5 sierpnia 2022 @ 11:52

  Ciężkie czasy nastały powiem Wam tyle jest ataków, że aż strach zakładać konta w banku, lepiej mieć gotówkę pod poduchą w domu. To jest jedyna pewność, że mnie nie okradną, myślę, że to popieracie;)

 3. Iwona
  5 sierpnia 2022 @ 11:54

  Straszne jest otwieranie konta w banku co jeśli zostaniesz okradziony? Lepiej mieć gotówkę w domu. W ten sposób wiesz, że nie zostaniesz okradziony. Myślę, że wszyscy jesteście w stanie się z tym zgodzić.

Dodaj komentarz